Panenky kokeši

10. srpna 2007 v 7:57 | Tomoe |  Japonsko
Tradiční dřevěné panenky kokeši se objevily si před třista lety v severní části japonského ostrova Honšů severně od Tokia v oblasti Tóhoku. Jednoduché dřevěné panenky tu rodiče vyráběli jako hračku pro své děti. Ve známost vešly tyto lidové panenky asi v druhé polovině 19. století, kdy začala být oblíbena místní lázeňská střediska, ze kterých si návštěvníci jako suvenýr odváželi právě panenky kokeši. Po druhé světové válce se sbírání těchto panenek stalo velkou oblibou. Můžete je zakoupit v obchodních centrech, specializovaných obchodech i na internetu, opravdoví fajnšmekři je shánějí přímo ve vesnicích, kde se vyrábějí.
Umění výroby panenek přecházelo v jednotlivých rodinách z otce na syna. K výrobě je zapotřebí užít především správný druh dřeva a správného postupu při jeho sušení. Pokácený strom se nechá několik týdnů ležet v lese, potom teprve se odvětví , nechá schnout i s kůrou, odkorní a pak se vystaví přímému slunečnímu záření. Zhruba po půl roce se dřevo nařeže na špalíky, ze kterých se na soustruhu vyrábějí kokeši.
Tradiční kokeši vyrobené v jednotlivých vesnicích se od sebe liší a odborník pozná, ze které vesnice panenka pochází. Kokeši mohou být různě velké, nejčastěji však okolo 20ti centimetrů. Ruce ani nohy nemají, tělíčko mohou zdobit vzory jednoduché i složité, některé panenky nejsou malované vůbec.
Stránku věnovanou panenkám kokeši včetně jejich historie najdete zde
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nyuu-chan Nyuu-chan | Web | 11. srpna 2007 v 17:37 | Reagovat

Nádherný název kokeši....to se mi líbí..^.^ A ty panenky, hned bych jednu, nebo radši všechny brala domů..:3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama